2012 Ek Yerleştirme Kuralları

By | Eylül 24, 2012

Tercih Yapacaklar Dikkat!

2012  Ek Yerleştirme Kurallarını sizler için derledik.   Ek Yerleştirme  dönemi başladı.Haliyle  2012  Ek Yerleştirme yapacak adayların bilmesi gerekenler kuralları hatırlatıyoruz.

Kimler Tercih Yapamaz

2012-ÖSYS Merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar (açıköğretimin kontenjansız programlarına yerleşenler hariç) ek yerleştirmede tercih  yapamaz. açıköğretimin kontenjansız bölümlerini yani işletme iktisat gibi tercih edenler ek yerleştirmede bulunabilir.

Ayrıca 2012 ek yerleştirmeye başvurabilmek için 2012-ÖSYS‘ye başvurulmuş olması zorunludur.2012-YGS/LYS’ye girmeyerek sadece sınavsız geçiş için başvuran, 2012-ÖSYS’de sınava girmek için
başvurduğu halde sınava girmeyen veya sınava girerek 140,00000’ın altında YGS puanı alan meslek lisesi
mezunları sadece Tablo-3A’dan kendi alanlarındaki yükseköğretim programlarını  tercih edebileceklerdir.

Kaç Tane Tercih Yapma Hakkı Vardır?

Adaylar, tercih yapma hakları bulunan tablolardan toplam 30’u geçmemek üzere istedikleri sayıda tercih
yapabileceklerdir.

Ek Kontejan Hakkı Niçin Olur?

Merkezi yerleştirmede kontenjanı dolan ve en küçük puanı oluşan, ancak yerleştirilen adaylardan
birkaçının kayıt yaptırmaması nedeniyle kontenjan açığı oluşur. Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu basıldıktan sonra açılan ve bu nedenle merkezî yerleştirme işlemlerine girmemiş olan yeni yükseköğretim programlarını kontenjanları
ek kontejana neden olur.

En Önemli Uyarı Dikkat!

Kontenjan açığı  oluşan lisans programlarını ve Tablo 3B’deki önlisans programlarını, yalnız programın en küçük puanına eşit veya daha büyük puana sahip olan adaylar tercih edebilecektir. Tablo 3A’daki önlisans programları için en küçük puan koşulu yoktur.Yani lisans programlarını ve Tablo 3B’deki önlisans programlarını tercih yapacak adayın puanı programın puanıylaya eşit  veya yüksek olacak. Aksi halde yapacağı tercih geçersiz sayılacaktır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir