Dönem Sonu (Karne Programı) Açılış Konuşması

By | Ocak 16, 2013

karne

Bu eğitim-öğretim yılının birinci  dönemini, mazinin sayfalarına gömdüğümüz şu son saatlerde, içimizden yüzümüze sıçrayan bir tebessüm var; bir dönemi acısıyla-tatlısıyla, hüznüyle-kederiyle geride bıraktığımız için. Ama derin bir hüzün de yüreğimizi şimdiden sarmış durumda. Kendimize bakan yönüyle ve bir savcı hassasiyetiyle, geride bırakmak üzere olduğumuz bu dönemin iç hesaplaşmasını yapmak bizi hüzünlendirmektedir. Konumumuz ve görevimiz itibariyle kendimize düşen tüm sorumlulukları yerine getirebildik mi? Mesaimizin her dakikasını verimli geçirebildik mi? Aldığımız her kuruşu helal ettirebildik mi?

Kıymetli öğretmenim!

Eti senin kemiği benim, çoğunlukla ikisi de sizin ya da önce Allah’a sonra sizlere diyerek emanet edilen her öğrencinin gönlüne girebildik mi? Kendimizle beraber mili değerlerimizi, üstün insani faziletlerimizi, tüm insanlığı ve tüm varlıkları karşılıksız sevmeyi, sevilmenin yolunun sevmekten, saygı görmenin yolunun da saygı göstermekten geçtiğini öğretebildik mi? Her insanın yaratılışından gelen potansiyelini geliştirebildik mi? En kutsal meslek olan öğretmenliğin en önemli hususu olan herkese örnek olmayı becerebildik mi? Tüm öğrencilerimize sahip çıkabildik mi? Hiçbir ayırım yapmadan, fırsat ve imkan eşitliği sunabildik mi? Başarısızlığın kaynağı olan mazeretlere sığınmadan bu dönemi verimli ve etkin geçirebildik mi? Malcolm X’in “En güzel öğüt örnek olmaktır.” sözünü, Fatih Sultan Mehmet’in  “Muallim çok iyi mizaca ve karaktere sahip olacak, çocukları eğitmek için gayret gösterecek, görevini ağır bulup sevmezlik etmeyecek, çocukların bilmedikleri konuları güzellik ve yumuşaklıkla anlatacaktır.”  nasihatini ve Diderot’un “Bir çocuğu eğitirken ilk düşüncem; onun namuslu bir adam olmasıdır. Bunun için de önce iyi bir yürek sonra zeki bir kafa gerekir.” görüşünü unutmayalım. “Talebelerine öğrenme arzusunu aşılamayan bir öğretmen soğuk demiri döven demirci gibidir.” Öğretmenlik ömür boyu sürecek bir öğrenciliktir.

Sevgili öğrenciler!

Birini eğitmenin asıl amacı, onu sürekli sorular soran biri haline getirmektir. Sorular sorun ilmin kapısını aralayın, insanların tecrübelerinden faydalanın. Okula her gelişinizin ve hayatınızın bir amacı olsun. Küçüklerinizi kardeşiniz, büyüklerinizi abiniz, öğretmenlerinizi anne veya babanız olarak görünüz. Hz. Ali’nin dediği gibi ümit etmekle ilim elde edilebilseydi herkes alim olurdu. Hayal ederek ümit ederek hiçbir şey elde edilemez. Ancak planlı ve çok çalışarak hayatta bir şeylere sahip olabilirsiniz. Pratik, bütün öğretmenlerin en iyisidir. Konfüçyüs’ün “Etraflıca çalış, doğru bir şekilde araştır, dikkatlice düşün, düşündüklerini gözden geçir, ciddi ve samimi bir şekilde uygula.” sözünü kendine rehber al. Çok kitap oku. Okuma zevkini kazanmayanın öğrenimi yarıda kalmıştır. Akıllı adam hem kitapları, hem de doğrudan doğruya hayatı okur. Ama çalışırken dinlenmeyi oyun oynamayı da ihmal etme. Yeter ki hangisini ne zaman yapacağını iyi belirle. Öğretmenlerinizi üzecek ailenizi mahcup edecek her davranıştan uzak durun. En kötü davranışlar bence yalan söylemek, tembellik, boş vermişlik, kendini herkesten üstün görüp başkalarını hor görmek, gayesiz ve hedefsiz yaşamaktır.

Saygıdeğer velilerimiz!

Çocuklarınızın başarısı sizin ve bizim başarımız. Onların başarısızlığı da sizin ve bizim başarısızlığımızdır. Çocuklarınızı yetiştirirken maddi ve manevi yönden bizlerle birlikte olun. Çocuğunuz için yapabileceğimizin en iyisini birlikte bulup yapalım. Onların hatalarını affedin ama görmezlikten gelmeyin. Onların üzerine sevgi ve şefkatle eğilin. Kimlerle arkadaşlık ettiklerini araştırın. Kötü arkadaş yılandan daha zehirlidir. Sonradan dövünmemek için şimdi anne ve babalık görevlerimizi yerine getirelim. Mutlaka harçlık verelim. Kitap alın ve okutun. Sık sık okula gelip ziyaret edin. Galileo’nin dediği gibi “İnsana hiçbir şey öğretemezsin; öğrenmeyi ancak kendi içinde bulacağını öğretebilirsin.” Bu konuşmamla gayem önümüzdeki dönemlerde daha başarılı olmak, az hata işlemek ve bir şeyler için ileride pişmanlık duymamak için paydaşlarımıza bir nebze olsun ışık tutmaktır.

Programımıza teşrif eden ve beni dinleme zahmetini gösteren sizlere en an kalbi teşekkürlerimi arz ederim. Saygılarımla.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir