ÖSYM Şifre İşlemleri

By | Eylül 15, 2012

 ÖSYM Şifre İşlemleri

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan imtihanlarda tek ÖSYM şifresi kullanılmaktadır. ÖSYM Başvuru Merkezlerine yapılan işlem sayesinde adaylara internet erişim şifresi ÖSYM tarafından ücretsiz olarak  para ödemeden verilebilmektedir.

ÖSYM başvuru merkezinden şifre alan aday  sisteme ilk girişinde kendisi tarafından şifre değiştirilir. Bu şifreler geriye dönüşümsüz  ve gizli  olarak sistemimizde tutulur. Adaydan başka şifrenin  bilinmesi mümkün değildir.

ÖSYM Şifresi Ne İşe Yarar?

ÖSYM’den şifresini alan adaylar, T.C. Kimlik Numarasını ve şifreyle birlikte ÖSYM’nin http://ais.osym.gov.tr ve https://sonuc.osym.gov.tr linklerini kullanarak;

*sınav başvurusunda bulunma

* tercih bildirmede

* başvuru ve tercihte değişiklik yapma

* sınava giriş belgelerini edinmede

* sınav sonuçlarını ve yerleştirme bilgilerini edinme

işlemlerini yapabilirler.

ÖSYM Şifresini Unutmada İzlenecek Yol

Kişisel şifresini kaybeden ya da unutan adaylar, ÖSYM’nin http://ais.osym.gov.tr  internet adresinden ücretsiz olarak yeniden edinebilirler. Bu linkteki  “Şifremi Unuttum” alanına girilmesi burada kendilerine sorulan soruları doğru cevap vermeleri (Sorulara verilen cevaplar, daha önce sistemde şifre değişikliği yapılırken verilen bilgilerle aynı olmalıdır.) gerekmektedir.

Sorulara doğru cevap verilmediği takdirde şifrelerini bu yolla yeniden edinemeyen adaylar, yeni şifre edinmek için ÖSYM Başvuru Merkezleri olan Ortaöğretim Kurumu Müdürlüklerine ve ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticiliklerine nüfus cüzdanı ile birlikte bizzat  başvurarak, 2.00 TL  karşılığı yeni şifrelerini edinmek zorundadır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir