Sınavlar Kalkıyor mu?

By | Eylül 13, 2012

Sınavlar Kalkıyor mu?

Günlerdir tartışılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Dershaneleri kapatacağız” tarzındaki çıkışlarının       ayrıntıları yavaş yavaş şekillenmeye başladı.

Sistem Nasıl İşleyecek?

İlk önce dershanelerin ortaya çıkmasındaki en önemli neden olan sınavlar kaldırılacak. MEB, SBS olmak üzere YGS ve LYS ‘ yi seçme ve sıralama sınavı olmaktan çıkaracak. Böylece dershanelerin varlığı ortadan kalkacak.

Dönüşümler Yapılacak

İlk etapta bina, bahçe, kitaplık, derslik, uygulama sınıfı, konferans salonu gibi özellikleri ile okul standartlarına uygun 300’e yakın dershane özel okula dönüştürülecek. Geriye kalan 3 binden fazla dershane sahibine ise arsa tahsisi, vergi muafiyeti gibi teşvikler verilerek özel okul için yatırım yapmaları sağlanacak.

Velilere Teşvik Tedbirleri Sunulacak

Çocuğunu hem devlet okuluna hem de dershaneye gönderen velilerin ise özel okulları tercih etmeleri yönünde teşvik tedbirleri alınacak. Bu okullara burslu, yarı burslu öğrenci okutma zorunluluğu getirilecek. Bir öğrencinin bir yıllık eğitim masrafı hesaplanarak özel okullara destek primleri verilecek.

Dershanelerin Geçmişi

Dershanelerin miktarı 40 yılda büyük çıkış gerçekleşti. 1965’te 43 olan sayı, 1983’te 174’e, 1990’da 772’ye, 1995′de bin 301′e çıktı. Dershane sayılarında son 10 yılda %231, öğrenci sayılarında da % 211‘lik bir artış meydana geldi. Bugün Türkiye’de 4 bin 55 dershanede 50 bin 209 öğretmen, 20 bin personel istihdam ediliyor. 1 milyon 234 bin 738 öğrenci buralardan hizmet alıyor. Bunların 100 bini burslu olarak ücretsiz faydalanıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir