24 Kasım Öğretmenler günü hakkında kompozisyonlar

By | Kasım 23, 2012

24 Kasım Öğretmenler günü hakkında kompozisyonlar

Toplumun gerçek mimarı,sadakatin eşsiz örneği,her türlü zorluğa sabreden ve milletin istikbalinin garantiye alınması konusunda durmadan koşan sensin benim aziz öğretmenim….
Sen akıp giden zaman içerisinde bazen bir köprü oldun; cahillikten ilme , karanlıktan aydınlığa…
Bütün sultanlar , kırallar, padişahlar, bakanlar başbakanlar senin önünde diz çöktüler…Şairin nağmelerinde senin sesin yankılanır. Ressama zamanı durdurma sırrını veren sensin….
Sen karanlığı aydınlatan ışık, geceyi gündüze çeviren güneşsin… Çaresizliğe çare ,gönül yarasına merhemsin..Türk Milletindeki birlik ve beraberlik senin ruhundan fışkırdı. Bu cemiyet gerçek manada seninle millet oldu,devlet kurdu,Türk ismini dünyaya duyurdu…
Yüzyıllar ötesine, sana sesleniyorum öğretmenim:
Mimar Sinan’ın kubbelerinde çınlayan ses senindir.Malazgirt’teki kılıç şakırtılarında senin sesin okunur. Bizans surlarına Türk bayrağını dikmek için tırmanan Ulubatlı Hasan senin öğrencindir. “Alimlerin ayağından sıçrayan çamur cübbemiz için süstür” diyen Fatih Sultan Mehmet senin öğrencindir…
Senin bilgi bahçenden kaynaklanan seher yellerin estikçe; gül bahçelerinde tomurcuklar rengarenk açacak, burcu burcu kokacak ve bu halleriyle etrafa hayat saçacaklardır..
İzmir’in işgalinin ardından “Biz muallimler,bu davada haklı olduğumuzu ispat ve bu davanın doğru olduğunu anlamak için İzmir’in arkasından göğsümüzle çarpışacağız, Nesl-i atiyi de ona göre hazırlayacağız.” Diyen kişileri temsil edensin.
“Muallimler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.” Diyen ve muasır medeniyetin üstüne çıkma yolunda, senden daha çok ve önemli görevler bekleyen Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK senin öğrencin ve eserindir..
Akif’le beraber zulme karşı Çanakkale’de haykıran yiğit,haksızlık karşısında eğilmeyen başsın..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir