cumhuriyet bayramı hakkında kompozisyon

By | Ekim 17, 2012

cumhuriyet bayramı hakkında kompozisyon yazan arkadaşımızın çalışmasını bakalım beğenecek misiniz.

CUMHURİYET BAYRAMI

cumhuriyet bayramı halkın bayramıdır. kutlanır büyük bir coşkuyla ülkemde. cumhuriyettir bizim yardımcımız tüm işlerde. biz cumhuriyeti çok severiz. cumhuriyet bayramını seviyoruz. çünkü o halkın bayramı çünkü o bizim bayramımız.

cumhuriyet bayramı halkın bayramı demektir. egemenlik bir zümrenin değil de tüm halkın demektir. işte bu yüzden severiz biz cumhuriyeti ve onun bayramını.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile ilgili kompozisyonlar serisine devam ediyoruz.

NEDEN CUMHURİYET

Cumhuriyet yönetimin halk tarafından yapılarak hiç bir zümrenin egemenliğine dayanmadan gücünü sadece halktan alan bir yönetim biçimidir.
Cumhuriyetin olmazsa olmazları vardır. Bunların en başında demokrasi gelmektedir. Demokrasi olmaksızın Cumhuriyet kendini ifade edemeyeceğinden Halkın yönetime katılması söz konusu olmayacak ve var olan Rejimin devamı için Cumhuriyet içindeki zümreler varlıklarını devam ettirme yoluna gidecektir. İşte Cumhuriyet halkın kendini yönetme imkanını vermesiyle çağdaş zamnın modern yönetim şeklini göstermektedir.
Adı cumhuriyetle başlayan dünya üzerinde pek çok ülke olmasına rağmen demokrasinin olmadığı cumhuriyetin halkın kendisini yönetemediğini görmekteyiz.

Çağdaş ve ileri bir cumhuriyet anlayışı için tam demokrasi ve cumhuriyet idealimiz olacaktır.

29 Ekim Kompozisyon örnekleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir