Bursa Ulucamii Vav Harfinin Hikayesi

By | Mart 17, 2014

ulucamii vav harfiAdamın biri Hızır (AS)’ı çok görmek istiyormuş. Acaba nasıl olur da Hızır (AS)’ı görebilirim diye bir alime danışır. Alim Ona der ki: Eğer 40 gün boyunca hiç aksatmadan sabah namazını Ulucamii de kılarsan kırıkıncı günün sabahı Hızır (AS)’ı görürsün.

Bunun üzerine adam 40 gün boyunca Sabah namazını cemaatle Ulucamii de kılmaya başlar. 1 gün 2 gün 3 gün  1 hafta 2  hafta derken 39. ve 40. günü  gelmiş ve adam sabahleyin yine ulucamiiye  sabah namzı kılmak için gitmiş.

Cemaatle birlikte sabah namazını kılmışlar tesbihat yapılmış dualar edilmiş. Herkes namazdan sonra camiyi terketmiş . Adam ise , Hızır AS’ı görmek için VAV harfinin altında umutla beklemeye başlamış. Adam beklemiş beklemiş ama kimse gelmemiş. Sonra adam beklerken yanına eski püskü elbiler giymiş bir ihtiyar çıkagelmiş.

İhtiyar:- Evladım sen neden böyle bekliyorsun. demiş

Adam:- Adam başından geçeni anlatmış ve Hızır AS ı görmek için beklediğini  söylemiş.

İhtiyar: – Peki  Hızır as gelse sen onu nasıl tanıyacaksın. Daha önce hiç görmediğine göre onun geldiğini nasıl bileceksin? diye sormuş.

Adam:- Haklısın . demiş. Nasıl tanıyabilirim ki?

İhtiyar adam üzerindeki cübbeyi çıkartırken. Bak. demiş. Hızır AS gelince üstündeki cübbeyi çıkarır ve onu buraya (VAV HARFİ)nin ucuna asar . demiş.

Adam gözlerine inanamamış. İhtiyar adam cübbesini çıkardığı gibi dümdüz duvara cübbesini asıvermiş.

Adam hayretle cübbeye bakerken ihtiyara dönmüş  ama ihtiyarı görememiş. Cübbeye dönmüş cübbeyi görememiş.

Hikayeleştiren: Ali Ayvaz  www.aliayvaz.com

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir